Vdechujeme život do vzdělávání

“Vzdělání je nejúžasnější věcí, která stírá rozdíly v rámci naší civilizace. Má moc posílit nejslabší ze slabých, přinést světu mír a zmírnit chudobu. Často je vnímáno jako jediná osvětlená stezka v cestě za štěstím.”

- Gurudev Sri Sri Ravi Shankar

Krátké shrnutí

Inspirováno vizí Gurudeva Sri Sri Ravi Shankara o kvalitním vzdělání pro všechny, Art of Living poskytuje bezplatné komplexní a na hodnotách založeném vzdělání dětem, které nedosáhnou na jiné vládní či soukromé programy, a to prostřednictvím programu nazvaného "The Care for Child" (Péče o dítě), který je také známý jako "Gift a Smile" (Daruj úsměv).

Účinnost poskytovaného vzdělávání je měřena prostřednictvím:

  • Studijních výsledků
  • Celkového úspěchu a spokojenosti dítěte
  • Rozvoje dětí ve všech oblastech života: sociální, psychologické a materiální

Naše výzvy a přístup

Mnoho škol Art of Living působí v odlehlých oblastech s omezeným přístupem, kde finanční tíseň v rodině způsobuje, že jsou děti nuceni přispívat do rodinného rozpočtu. V některých případech je problémem bezpečnost kvůli místním povstáním.

Důraz je kladen na hodnotách založeném vzdělávání, které pomáhá posilovat mysl prostřednictvím jógy, meditace a dalších vnitřních transformačních technik. Metodika podporuje kognitivní, fyzický, emocionální, sociální a duchovní růst, což vede ke vzdělání, které je komplexní.

Školy v rámci programu "Daruj úsměv" spadají do tří kategorií: venkovské, kmenové a slamové školy.

Navštivte webové stránky projektu /v angličtině/

Venkovské školy

Venkovské školy jsou provozovány ve vesnicích blíže k městům typicky s přístupem k silnici a elektřině. Pro podporu docházky do školy je poskytována bezplatná doprava, jídlo, uniformy, knihy a aktovky a rodiče jsou informováni o důležitosti vzdělávání. Míra docházky je 98% a předčasná ukončení nulová.

Kmenové školy

Termín „kmenové“ označuje malé skupiny v Indii, jejichž etnický původ, kultura a životní styl se liší od většinové indické společnosti. Typicky se nacházejí v odlehlých oblastech, obklopených lesy, bez silnic a elektřiny. Většina z nich je na tom ekonomicky velmi špatně a kultura kmenových skupin zachovalých po tisíce let dnes čelí hrozbě vyhynutí.

První školy byly zřízeny v roce 1999 v domorodých oblastech Jharkhand, Západní Bengálsko a Tripura a nyní existuje 20 kmenových škol, které pečují o více než 2800 dětí. Tyto školy mají 97% účast s mírou předčasného ukončení menší než 15%. 48% studentů jsou dívky - v těchto oblastech to není běžné. Učitelé se rekrutují z místních oblastí a jsou školeni v Institutu vzdělávání pro učitele.

Slamové školy

Městské chudinské čtvrti čelí specifickým problémům, včetně chudoby, hygienických otázek a přeplnění. Děti ze slamů jsou často podvyživené a chycené v síti zločinosti a násilí. Rozdíl mezi obyvateli měst a chudinských čtvrtí, které se nachází v srdcích měst, je pro mladou mysl trvalým obrázkem. Nedostatek dostupného vzdělání je činí zranitelnými vůči závislostem, jako jsou drogy, alkohol a náchylnosti k trestným činům, aby si vydělali peníze.

Dopad:

Více než 53 361 studentů dostává bezplatné vzdělání ve 422 školách napříč 20 státy Indie

ve venkovských, kmenových a chudinských pásmech, kde jsou dětská práce a chudoba stále široce rozšířené

První generace školáků

mezi mnoha studenty

Pokles dětské práce a předčasných sňatků dívek a dětí

ve vesnicích s Art of Living školami

Vybrané projekty

  • The Art of Living’s 1st school
  • Jharkhand Tribal School
  • A New Hope @ The Wall of Death
  • Dharavi School
  • Victim of child labor turns into a provider of education
  • The Art of Living’s 1st school, rural Bengaluru, India

    The Ved Vignan Maha Vidhya Peeth (VVMVP) was the first rural school started by Gurudev Sri Sri Ravi Shankar in 1981. The project started when Gurudev observed some local children playing in the dust near The Art of Living Center without access to education. A local volunteer was appointed to look after the children to give them basic lessons in hygiene, teach them educational games, and to serve them free healthy food for lunch. The school started attracting more students and a formal educational structure was established. Initially, daily wage earners were reluctant and children from only two villages attended the school. Today, the numbers have grown exponentially.

    One of the students was a young girl called Priyanka. She studied from 8th to 10th standard, topped the school 10th standard exams, went on to do a diploma course in Electrical & Electronics and then got a job in Bengaluru Metro Rail Cooperation Ltd. She piloted the 1st Bangalore Metro as its train operator.

    “At this young age, my daughter would have been working in the farms. We never dreamed she would get an education! I am so happy to see her going to school!”

    - Mrs. Savitri, a parent whose child is a first-generation school-goer

  • Jharkhand Tribal School: Taking education to the Hinterlands

    In 1999, when Gurudev asked Brij Chawla to do something for education in tribal areas, he resigned as General Manager in Bhartiya Cutler Hammer to work for Naxal-affected tribes in Jharkhand. He chose Ghatsila, deep in the tribal belt. One has to jump several feet to get off the train in the dark, with just a few minutes to do so. Chawla is in his 70s and often travels with big boxes carrying uniforms or books or other school material.

    Today, there are 20 tribal schools dotted on Jharkhand’s map. Schools that have a high-quality infrastructure, including a multimedia room run by solar power. The instruction of education begins in local languages: Mundari and Oraon, and uses the Akiki script.

    “My daughter, Dukhi, is the first person in our entire family to be getting an education. The others do not even know how to read or write. We are very grateful for this.”

    - Jaba Soren, Jharkhand, whose daughter studies in one of the tribal schools run by The Art of Living

  • A New Hope @ The Wall of Death

    After undergoing the Youth Leadership Training Program, Hiramati Sinha decided to open a free English medium school at the "Wall of Death" on the India-Bangladesh border in Bhuvaneshwarnagar, Assam, in 2003. She visited 1,500 families and encouraged parents to send their children. Despite a lukewarm response, Hiramati started Sri Sri Gyan Mandir with only 15 children. It now runs with almost 600 students. Several students are from local fishermen families, who are not educated themselves. A number of children of Armed Forces have also studied here.

    Hiramati was given the Dr. B.R Ambedkar National Philosopher Award by Bharath Dalit Sahitya Academy in December, 2015, for opening this school. She has also started schools in Broninglo and Keipleo of the N.C. Hills District, in Dhargarband of the Karimgaj District, and in Khasiapuji of the Kasar District, some of which are insurgent areas.

  • Dharavi School: A Center of Education in Asia’s Largest Slum

    Sri Sri Vidya Mandir is the first English medium school in Dharavi, Asia’s largest slum. Despite numerous challenges, such as the children’s difficult backgrounds with a history of abuse, unavailability of land, and parental indifference towards education, the school has thrived and succeeded in bringing education to the local residents. Over 400 children study at the Dharavi School.

  • Victim of child labor turns into a provider of education

    Vinod Chauhan’s father was an alcoholic tailor and his mother a seasonal farm laborer. Due to his father’s habit, Vinod and his brother had to start working in a tea shop from morning to midnight, followed by a series of odd jobs – selling kites, selling vegetables, gardening, and so on. “We weren’t encouraged to focus on our education. I failed class 10 twice, and I did not even know how to read or write Hindi properly at that age.”

    After finishing YLTP, Vinod got inspired to study, cleared class 10, and went on to complete his graduation in Commerce. “The growth in my personal life gave me more and more confidence and resolve to bring education to the children of poorer communities. I want to help other children, so they don’t go through what I had to. My dream is to see every child educated and to see them blossom into independent individuals.” Today, he runs a free school for over 250 students from poor communities in Dhar, Madhya Pradesh.